Lato w Teatrze – Wyobraźnia czyni cuda!
Nasze miasto stało się centrum nowej pandemii! Dzieci i młodzież zostały ogarnięte tzw. „ekranozą” (łac. Ecranosis multiplex) – jest to nowa jednostka chorobowa, w wyniku której zakażeni przejawiają ograniczone zdolności komunikacji międzyludzkiej, brak umiejętności zabawy na świeżym powietrzu oraz znaczne przywiązanie do sprzętu elektronicznego. Osoby, którym udało się uniknąć zachorowania nie pozostają bezczynne! Wyruszają na przepełnioną dobrą zabawą przygodę, która ma na celu znaleźć antidotum na chorobę. Po drodze odkryją swoje zdolności oraz talenty. Napotkają również wiele mitycznych stworzeń oraz wykreują dla nas nową rzeczywistość, w której „ekranoza” ginie!
…
Jesteście w stanie sobie to wyobrazić? Jeśli nie – mamy złe wieści, jesteście zarażeni „ekranozą”. Jeśli tak – zapraszamy do nas, zbieramy 24 osobową drużynę, która weźmie udział w naszych półkoloniach „Lato w Teatrze – Wyobraźnia czyni cuda!”.
Z radością informujemy, że po raz trzeci już zorganizujemy półkolonie w ramach programu „Lato w Teatrze”! Dwa lata temu wspólnie szukaliśmy tego, co znajduje się po drugiej stronie okna. Rok temu natomiast zbudowaliśmy artystyczną wioskę Pippi i Emila ze Smalandii. Rok 2021 dostarczy nam dowodu na to, że wyobraźnia czyni cuda!
Naprzeciw potrzebom dzieci
W trakcie 2 tygodni wspólnej zabawy dużo miejsca poświęcimy osamotnieniu i niepewności dzieci powstałej w rezultacie pandemii. Podczas rozmów z młodymi mieszkańcami Strzelna dowiedzieliśmy, że tęsknią oni za spotkaniami z rówieśnikami, za chodzeniem do szkoły. Dzieci opowiadały nam, że czują się zmęczone ekranami, a jednocześnie to przede wszystkim internet jest dominującą rzeczywistością w ich życiu.
Głównym celem naszej pracy będzie odkrywanie z dziećmi ich mocy i talentów, przy jednoczesnej refleksji nad tym, co mogę dać drugiej osobie i przede wszystkim czego sam potrzebuję. Którą mocą mogę się podzielić z innymi? Czy wiem, czego potrzebuję, kiedy jest mi trudno i źle? Pragniemy, by dzieci poczuły swoją siłę i moc sprawczą, by dostrzegły wartość w empatii i uważności na siebie i oczywiście na drugiego człowieka.
Ekranoza i mityczne zwierzęta
Fabularnie przeniesiemy się w świat owładnięty ekranozą. Obserwuje się niepokojące przywiązanie do sprzętu elektronicznego, a ekrany, do których przyklejono dzieci, z pewnością rzucają na nie zły urok. Trwają badania nad remedium na ekranozę – niezbędna jest tu dziecięca wyobraźnia. Starzy mieszkańcy Strzelna mówią, że wiedzę tę mają bez wątpienia mityczne zwierzęta. Tylko gdzie one są? Jak je odnaleźć i skąd zdobyć wiedzę na temat ich mocy, by nie wpakować się w kłopoty?
Wspólnie z dziećmi rozpoczniemy przygodę, podczas której będziemy poszukiwać lekarstwa, które uratuje mieszkańców i mieszkanki Strzelna. Będziemy szukać zwierząt mocy, ale też przepisów na stworzenie rzeczywistości podwórkowo-ogrodowej, w której ekranoza ginie. Czy stworzonym przez nas światem będzie sanatorium, tajemniczy ogród czy jeszcze coś innego – na koniec zadecydują dzieci.
Terminy i nabór
Nabór na półkolonie Lato w Teatrze – Wyobraźnia czyni cuda! rozpoczynamy 1 czerwca 2021 r. W półkoloniach mogą wziąć udział dzieci w wieku od 8 do 12 roku życia oraz młodzież ze spektrum autyzmu w wieku 14-18 lat wraz z opiekunami (w sumie 24 osoby). Pierwszeństwo w naborze mają osoby, które nigdy wcześniej nie brały udziału w „Lecie w teatrze”.
Półkolonie odbędą się w terminie od 5 do 17 lipca, od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-15:00. Zapewniamy opiekę pedagogiczną, ciepły posiłek oraz oczywiście morze atrakcji i dobrej zabawy!
Informacji na temat rekrutacji udziela kierownik półkolonii Arkadiusz Kubiak (tel. 52 318 92 18, e-mail: a.kubiak@dkstrzelno.pl). Zgłoszenia przyjmujemy do 15 czerwca 2021. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność złożenia kompletu prawidłowo wypełnionych przez rodzica lub opiekuna prawnego oraz zaakceptowanych przez kierownika półkolonii dokumentów:
- regulaminu półkolonii artystycznych,
- oświadczeń o wyrażeniu zgody,
- karty kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku,
- wykonanej samodzielnie przez dziecko pracy artystycznej dowolną techniką na następujący temat: “Przedstaw swój magiczny przedmiot. Opowiedz/opisz, jakie ma moce, skąd go masz i co dzięki niemu potrafisz zrobić”.
Dokumenty rekrutacyjne można pobrać ze strony https://dkstrzelno.pl/do-pobrania lub odebrać osobiście w siedzibie DKS (ul. Gimnazjalna 26, I piętro – pokój animatorów, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-16:00).
OPIS PROGRAMU LWT
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.
Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która poprzednio nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom.
Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na:
www.facebook.com/programLatowteatrze
LATO W TEATRZE 2021 organizują:
W ramach modułu LATO W TEATRZE+
Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Zbicznie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie + Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Teatr Okno + Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu. Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” + Miejski Dom Kultury „Bogucice – Zawodzie”, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie + Ośrodek Kultury w Będzinie, Teatr Lalek PLECIUGA + Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim, Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja OnWater.pl.
W ramach modułu LATO W TEATRZE
A la teatr, Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu, Dom Kultury w Kraśniczynie. Dom Kultury w Strzelnie, Fundacja Ditero, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich. Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności, Fundacja Studio TM, Fundacja Teatr Latarnia, Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – “Teatrikon”, Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego. Gminna Biblioteka Publiczna im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Bukowsku. Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach, Gminny Ośrodek Kultury w Ujeździe, Kwileckie Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteka Publiczna w Kwilczu, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach. Muzeum Powstania Warszawskiego, Nałęczowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, Pałac Kultury Zagłębia, Słupski Ośrodek Kultury; Stowarzyszenie “Do korzeni”, Stowarzyszenie K.O.T., Stowarzyszenie Łazarz – Zakorzenieni w Tradycji, Stowarzyszenie Smak Przygody, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, z pewnością Terra Artis Lanckorona.
Zacznijcie szykować się już teraz, ponieważ nasze miasto Was potrzebuje! Mityczne stwory tylko czekają na odkrycie…
Masz pytanie lub uwagi?
Lato w Teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.