Warsztaty ceramiczne „MiastoGra na kaflach – przybij piątkę” to warsztaty oraz działania techniczne, które prowadzą nas do stworzenia edukacyjnej ścieżki sensorycznej. Trzykrotnie spotkaliśmy się z uczestnikami warsztatów – w maju i w czerwcu.
Podczas zajęć oczywiście poznaliśmy możliwości gliny, jakie ma ona właściwości, w jaki sposób można jej używać i co może z niej powstać. Rozmawialiśmy przede wszystkim o sztuce romańskiej Strzelna. Wraz z uczestnikami warsztatów tworzyliśmy różne ozdoby z motywami romańskimi. Wykonaliśmy z gliny kafle ceramiczne na podstawie przygotowanych wcześniej projektów bazujących oczywiście na dziedzictwie romańskim Strzelna. Pojawiły się na nich wyobrażenia cnót i przywar z piaskowcowych kolumn romańskich znajdujących się w Kościele Św. Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie, elementy zdobnicze z rotundy Św. Prokopa i inne elementy nawiązujące stylistyką do dziedzictwa architektonicznego naszego miasta. Na każdej tablicy ceramicznej umieściliśmy również odcisk dłoni wykonawcy. Po wypale biskwitu kafle i ozdoby wykonane przez uczestników warsztatów „MiastoGra na kaflach”, na koniec zostały wyszkliwione i wypalone ponownie.
MiastoGra na kaflach – ścieżka sensoryczna
Nasze kafle umieścimy na elewacjach ważnych budynków dla naszego miasta. Każdy z kafli połączymy z systemem odtwarzającym muzykę lub historię związaną z dziejami naszego miasta. Historie te zgromadziliśmy podczas trwania warsztatów „MiastoGra na kulturowej mapie Strzelna”. Dzięki warsztatom „MiastoGra i rapuje” część tych historii zostanie przetworzone na teksty piosenek. W dalszej części projektu nagramy te utwory w profesjonalnym studio muzycznym. Warsztaty “MiastoGra na kaflach” oprócz oczywiście stworzenia kafli do ścieżki sensorycznej miały swój pozytywny efekt uboczny. Dzięki nim każdy z uczestników z pewnością lepiej zapoznał się z obecną w Strzelnie sztuką romańską. Ścieżka sensoryczna, którą zaprojektowaliśmy z uczestnickami warsztatów prowadzić będzie od kafla do kafla. Dzięki temu stworzymy jedną, spiętą ścieżkę opowiadającą historię naszego miasta. Przy kaflach, lub bezpośrednio na nich umieścimy kody QR. Kody połączymy z aplikacją dostosowującą ścieżkę sensoryczną do osób z dysfunkcją słuchu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w innych warsztatach projektu “MiastoGra” oraz do innych naszych projektów!