MiastoGra na recyklingu, czyli społeczno – artystyczny eksperyment muzyczny!
„MiastoGra na recyklingu z Jegomościem w kapeluszu czyli społeczno – artystyczny eksperyment muzyczny” to działania skierowane do społeczności zamieszkałej w gminie Strzelno. Projekt nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Każda osoba która wyraziła chęć udziału lub wolontariatu w projekcie miała możliwość stworzenia instrumentów i rzeźb muzycznych. Przedmioty te wykonane zostały oczywiście z przedmiotów użytkowych, niepotrzebnych już w gospodarstwach domowych z gminy Strzelno i okolic. Na początku tychże działań została ogłoszona zbiórka przedmiotów, które można było wykorzystać do stworzenia instrumentów.
Nasze działania miały na celu pokazanie społeczności, że muzyka jest nieodzowną częścią naszego życia i bezsprzecznie można ją znaleźć wszędzie. Warsztaty miały zainspirować odbiorców do odnalezienia przedmiotów codziennego użytku i kreowania przy ich pomocy nowych instrumentów, generując przy tym zerowe koszty. „MiastoGra na recyklingu” zachęciły uczestników do muzykowania oraz przede wszystkim pobudziły ich wyobraźnię i kreatywność.
Warsztaty były podzielone na dwie sekcje.
MiastoGra na instrumentach recyklingowych!
„MiastoGra na instrumentach recyklingowych z Jegomościem w kapeluszu” – zadaniem tych warsztatów jest pokazanie, że muzyka jest absolutnie wszędzie oraz, że każdy przedmiot może posłużyć do wykonania instrumentu muzycznego. Podczas warsztatów powstały instrumenty sceniczne z recyklingu, które oczywiście zaprezentowaliśmy na koncercie finałowym. Do ich stworzenia użyliśmy przedmiotów, które uznane zostały za niepotrzebne w gospodarstwach domowych. Nadaliśmy im nowy wymiar użyteczności. Pokazujemy tym rolę recyklingu w praktyce. Nasze dzieła są w pełni działającymi instrumentami. Zagrają na nich ich konstruktorzy oraz inne osoby, które wyrażą taką chęć.
Na pierwszych zajęciach zastanawialiśmy się czym jest dźwięk oraz co jest potrzebne do jego stworzenia. Oglądaliśmy nagrania zespołów recyklingowych aby zaczerpnąć inspiracji. Stworzyliśmy instrumenty ze słomek, grzechotki z puszek, starych, plastikowych bombek oraz kredek.
Kolejne zajęcia upłynęły nam nad studiowaniem instrumentów dętych. Wraz z uczestnikami poznaliśmy zasadę ich działania. Pomogło nam to w stworzeniu własnych fletów alikwotowych. Przeprowadziliśmy także ćwiczenia sekcyjno – rytmiczne, wykorzystując stworzone przez nas instrumenty.
W trakcie trwania zajęć uczestnicy nauczyli się rozróżniać różne rodzaje instrumentów, poznali ich konstrukcję i zasady działania oraz z pewnością dowiedzieli się jak zbudować podobny instrument z przedmiotów recyklingowych.
Pierwsza część naszych działań za nami. W drugiej części projektu przede wszystkim pracowaliśmy nad instrumentami przeznaczonymi na muzyczny plac zabaw.
MiastoGra na recyklingowych rzeźbach muzycznych!
„MiastoGra na recyklingowych rzeźbach muzycznych z Jegomościem w kapeluszu” to warsztaty skierowane do wszystkich grup wiekowych. Ich celem było stworzenie różnorodnych rzeźb muzycznych. Zostaną one oczywiście rozmieszczone w miejscach publicznych Strzelna, nadając mu nowy wymiar tożsamości akustycznej. Rzeźby te mają charakter edukacyjny, gdyż będą uczyć mieszkańców oraz turystów jak powstaje dźwięk oraz jakie są poszczególne mechanizmy poszczególnych instrumentów czy też rzeźb muzycznych. Podczas naszej intensywnej, tygodniowej pracy stworzyliśmy:
– instrument strunowy
– wiszące Kortale
– wiszące „Bar chimes”
– obrotowe kije deszczowe
Warsztaty te były okazją do międzypokoleniowej współpracy. Potrzebna nam była każda z grup wiekowych do stworzenia projektu, konstrukcji oraz testowania danej rzeźby.
W ramach warsztatów planowane jest także stworzenie muzycznego placu zabaw, w którym umieszczone zostaną rzeźby muzyczne, które będą grać same przy pomocy wiatru lub deszczu oraz takie, które będą wymagały obsługi człowieka.