Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek
Strzelno, jakie jest każdy widzi. A jakie było kiedyś? Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z wartości kulturalnej naszego miasta. Przez wiele lat, Strzelno, nasze miasto było ważnym ośrodkiem muzycznym na mapie Polski. Poznajcie “Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek”!
Na przestrzeni XVI – XVIII wieku klasztor sióstr norbertanek w Strzelnie kreował lokalną kulturę. Działało tu wielu muzyków, organistów, kantorów i kapelmistrzów. O wysokim poziomie edukacji muzycznej w Strzelnie niechaj poświadczy fakt, że lokalni muzycy utrzymywali stałe kontakty z kapelami z Krakowa, Gniezna, Włocławka oraz Pierania.
Niestety lata tworzenia niezwykłej sztuki muzycznej zostały zniszczone decyzją władz zaborczych w 1837 roku.
Muzyczne skarby strzeleńskich norbertanek
Nie wszystko jednak stracone! Szczęśliwie okazało się, że część barokowego repertuaru kapeli przyklasztornej zachowała się do naszych czasów. Nuty zostały odnalezione w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Dało nam to wyjątkową okazję do pokazania dawnej kultury i sztuki naszego miasta.
Po wielu miesiącach przygotowań, przepisywaniu nut oraz intensywnych prób udało nam się! Przygotowaliśmy repertuar składający się z następujących utworów z XVIII wieku:
- Missa in D, Starek
- Concerto de BMV (w wersji na puzon i organy), J. J. Faulhaber
- Motetto Benedicta et Venerabilis, autor anonimowy
18.09.2021 zaprezentowaliśmy Muzyczne Skarby Strzeleńskich Norbertanek. Koncert odbył się w kościele Świętej Trójcy w Strzelnie o godzinie 19:00. Zaprezentowali się:
Zespół wokalny Exploratori Ensemble pod kierunkiem Pawła Pawłowicza, zespół instrumentalny Ensemble Inegalite pod kierunkiem Marka Przywartego, Karina Karczmarczyk – sopran, Iwona Jasińska – alt, Piotr Barczak – puzon, Tomasz Nowak – organy, muzycy z Domu Kultury w Strzelnie, całością dyryguje Ewelina Boesche – Kopczyńska.
Koncert odbył się w ramach projektu Domu Kultury w Strzelnie “Cnoty i przywary… Czyli zapomniana sztuka klasztoru”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury “Kultura – Interwencje 2021”.