DK+ Inicjatywy lokalne
“DK+ Inicjatywy lokalne” to program Narodowego Centrum Kultury. Dzięki niemu otrzymaliśmy dofinansowanie na przeprowadzenie projektu “Wybryki kultury”, w wyniku którego zorganizowaliśmy z mieszkańcami sześć inicjatyw kulturalnych.
Celem programu było przede wszystkim poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy i komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury oraz wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.
Założeniem ogólnym projektu było zainicjowanie otwarcia domu kultury na społeczność lokalną i w rezultacie stworzenie realnej możliwości ich uczestniczenia w kulturze na terenie gminy Strzelno. Przeprowadziliśmy wnikliwą diagnozę stanu kultury, zbadaliśmy potencjał kulturotwórczy i w związku z tym zaprojektowaliśmy nowe możliwości aktywnego, oddolnego tworzenia kultury w gminie.
Założenia “DK+ Inicjatywy lokalne”
Szczegółowymi celami projektu były:
- Ocena słabych i mocnych stron Domu Kultury w Strzelnie, sposobu jego funkcjonowania i w rezultacie określenie niezbędnych zmian.
- Stworzenie kulturalnej mapy zasobów Strzelna.
- Odkrycie nieznanego poprzednio dla DK potencjału kulturotwórczego społeczności lokalnej.
- Odkrycie potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy Strzelno.
- Ustalenie powodów niekorzystania z oferty Domu Kultury (poprzednio MGOKiR).
- Zachęcenie mieszkańców do podejmowania inicjatyw oddolnych w kulturze.
Razem z badaczami z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaplanowaliśmy serię spotkań z określonymi grupami: seniorzy, sołtysi, młodzież, dorośli.
Na zakończenie spotkania opracowaliśmy i upubliczniliśmy w internecie raport z przeprowadzonej diagnozy.
Ogłosiliśmy nabór wniosków i w rezultacie rozdaliśmy 22 000 zł na oddolne inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców.
Zgłoszone inicjatywy DK+ Inicjatywy lokalne
Spośród zgłoszonych inicjatyw do programu “DK+ Inicjatywy lokalne” wybrane zostały:
- Czytaj na zdrowie
- Karuzela zdarzeń
- Kino pod chmurką
- Święto Koguta
- StrzelNowy Festiwal
- Kamieniem w wyobraźnię
Czytaj na zdrowie
Inicjatywa, która pokazała, że działalność kulturalną można realizować w różnych, nieoczywistych miejscach przestrzeni publicznej.
Zorganizowano trzy spotkania z:
- Anitą Scharmach w sklepie American Dream. Jest to twórczyni literatury obyczajowej, autorka powieści: Mogę wszystko, Zaraz wracam, Smaki życia, Sukces rysowany szminką, Miłość na gigancie.
- Ariadną Piepiórką w Centrum terapii – Animus. To twórczyni literatury dziecięcej. Spotkanie połączone było z atrakcjami dla dzieci i rodziców, oczywiście przygotowanymi przez animatorów: zabawa z chustą klanza, warsztaty plastyczne oraz warsztaty rozwijające koncepcje społeczne.
- Natalią Budzyńską, w Rotundzie św. Prokopa. Jest to autorka książki „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebińskiego, lekarza SS”. Spotkanie odbyło się przy akompaniamencie muzyka Tomasza Budzyńskiego, lidera grupy rockowej “Armia”, i wystawie fotograficznej archiwalnych zdjęć z obozów koncentracyjnych.
Inicjatorami „Czytaj na zdrowie” byli Rafał Budny, Katarzyna Tuszyńska–Jąkalska, Sławomir Tarczewski oraz Jagoda Woźniak.
Karuzela zdarzeń
Ta inicjatywa opierała się na cyklu spotkań, w wyniku których odbyły się różne warsztaty, zabawy i gry zespołowe.
W cyklu zaplanowanych spotkań inicjatorzy oraz uczestnicy brali udział w warsztatach, i w rezultacie stworzyli „Łapacze snów”. Wykonane zostały także instalacje rzeźbiarskie, z których jedna, stworzona przez Dariusza Lewandowskiego, na stałe zagościła w Domu Kultury w Strzelnie.
Na koniec spotkań uczestnicy mieli też okazję zagrać w nietypową grę 3D, której plansza stworzona była z flizeliny, a pionki i kostka miały wysokość około 1m. Był to powrót do starych czasów, gdzie rodziny grały w gry planszowe, a emocje i radość w związku z tym czasu były ogromne.
W inicjatywie wzięło udział 80 osób.
Inicjatorami byli: Barbara Narbut, Joanna Pawlińska oraz Katarzyna Kościelska.
Kamieniem w wyobraźnię
Celem projektu było przede wszystkim szerzenie pasji, zamiłowań i hobby, oraz poszerzenie świadomości historycznej regionu. Mieszkańcy mieli okazję w namacalny sposób doświadczyć tego, co poprzednio widzieli w podręcznikach i encyklopediach związanych z dziedzinami techniczno-przyrodniczymi.
- Nauka z eksperymentami.
Omawiane były przede wszystkim skarby historyczne oraz geograficzne z naszego regionu. Eksperymenty, które były wykonywane podczas omawiania pozwoliły na lepsze zrozumienie procesów, które towarzyszyły naszemu regionowi na przestrzeni milionów lat. Uczestnicy cofnęli się o 270 milionów lat, kiedy to na naszych terenach znajdowało się Morze Cechsztyńskie, które wzbogaciło nasz region przede wszystkim w pokłady soli. Z pomocą zewnętrznych firm oraz pasjonatów geologii mogliśmy zachwycać się skałami, skamieniałościami oraz minerałami, które znajdują się w naszym rejonie.
- Praca z minerałem
Na koniec każdego spotkania wykładowego była zbierana lista osób, które dodatkowo uczestniczyły w pracach artystycznych związanych z kamieniem:
- malowanie odlewów gipsowych wykonanych z prawdziwych skamieniałości
- kreatywne budowanie z kamyków (gorącym klejem)
- tworzenie tak zwanych „drzewek szczęścia”
Zorganizowano 13 spotkań w wyniku których wzięło udział 586 osób, a inicjatorami tego projektu byli Sebastian i Irmina Żyłkowscy.
Kino pod chmurką
To inicjatywa, w wyniku której zwiększone zostało zainteresowania kinematografią wśród mieszkańców wsi Sławsko Dolne. Poprzez realizację tej inicjatywy zwiększyliśmy świadomość kulturalną i integrację społeczną. Przed oraz na koniec seansu prowadzone były dyskusję z zebranymi uczestnikami. Padały pytania: “Czego spodziewają się po obejrzeniu danej produkcji?”, a na zakończenie seansu inicjatorzy pytali: ”Jak oceniają grę aktorską, dubbing oraz efekty specjalne?”. Dla każdego oglądającego był oczywiście darmowy popcorn oraz cola.
Zorganizowane zostały trzy seanse, w których łącznie uczestniczyło 121 osób.
Inicjatorem projektu była nieformalna grupa którą tworzyły: Barbara Śmigiel, Kinga Piotrowska, Patrycja Krzyżanowska, Monika Stanek oraz Iwona Brzezińska.
Święto koguta
Inicjatywa, której celem przede wszystkim było zwiększenie zainteresowania mieszkańców okolicznych wiosek tradycjami na zakończenie żniw oraz utrwalenie tradycji ludowych. Promowaliśmy włączanie się we wspólne działania i zabawę, a w rezultacie umacnialiśmy więzi społeczne i międzypokoleniowe. Ze względu na branie czynnego udziału w warsztatach edukacyjnych uczestnicy mogli poznać tradycję i kulturę regionalną.
Motywacją była przede wszystkim potrzeba rozpowszechniania lokalnej tradycji, obyczajów, historii i kultury.
Podczas imprezy odbyły się warsztaty:
-
garncarskie – uczestnicy lepili dzbanki lejkowate, które zostały na koniec wypalone w piecu ceramicznym i podarowane wykonawcom na pamiątkę
-
ceramiczne – szkliwione były gliniane gwizdki w kształcie koguta, wykonane przez lokalnego rzeźbiarza
-
ze stroju kujawskiego dla dzieci – podczas tych warsztatów wykonywane były lalki baby i chłopa w strojach kujawskich. Dzieci wybierały elementy garderoby i dopasowywały je do lalek, w związku z tym poznając nazewnictwo stroju kujawskiego. Gotowe laleczki posłużyły jako dekoracja sceny
-
dla dzieci „Dziarski kogut” – dzieci według własnych pomysłów wykonywały sylwetkę koguta z przygotowanych wcześniej materiałów
-
z wypieku podpłomyków – warsztaty kierowane głównie dla dzieci, które miały okazję wypiekać podpłomyki w przygotowanym specjalnie na tę okazję glinianym piecu
Odbył się również konkurs na najlepszą potrawę z koguta, w który zaangażowane były oczywiście koła gospodyń wiejskich.
Podczas wydarzenia nie zabrakło części muzycznej, w której zaprezentował się zespół dawnego KGW z takimi piosenkami jak „Pieją kury” i „Miała baba koguta”, oraz przede wszystkim zespół „Polifonika”, który prezentował na żywo utwory z lat 60 i 70 w połączeniu z folklorem.
Na koniec wszyscy uczestnicy mogli biesiadować do późnych godzin wieczornych przy muzyce miejscowego akordeonisty.
W inicjatywie wzięło udział około 300 osób. Inicjatorami wydarzenia była nieformalna grupa w składzie: Dawid Wawrzyniak, Joanna Małaczek, Rafał Małaczek, Ewelina Jaogdzińska, Iwona Paczkowska, Eliza Oliwkowska, Łukasz Oliwkowski oraz Marcin Wudniak.
StrzelNowy Festiwal
Inicjatywa, która miała na celu przede wszystkim łączenie społeczności gminy Strzelno poprzez naukę, muzykę, pasję oraz twórcze myślenie.
Podczas warsztatów z wokalistami, instrumentalistami, piosenko-pisarzami oraz sekcją dętą, z pewnością udało się połączyć różne charaktery, pokolenia i pasje.
W warsztatach brały udział zespoły działający przy Domu Kultury w Strzelnie takie jak: Rocker’s Kids, Chór Harmonia, Strzeleńska Orkiestra Dęta, wokaliści solowi oraz kilka nowych osób, niezwiązanych wcześniej z muzyką.
Przez pięć tygodni w strzeleńskim Domu Kultury odbywały się warsztaty prowadzone przede wszystkim przez Martę i Krzysztofa Buzow oraz Agatę Rozumek-Wybranowską. Podczas nich wokaliści pracowali nad poprawną wymową angielskich głosek na podstawie utworów wybranych na koncert finałowy. Instrumentaliści natomiast poznawali przede wszystkim zasady funkcjonowania zespołu, aranżacji oraz zastosowania instrumentów na których grają w większym składzie.
Po przeprowadzonych warsztatach miał miejsce koncert finałowy, podczas którego wspólnie na scenie występowało 40 osób. Uczestnicy zaprezentowali się w trzech utworach, a oprócz wspólnego wykonania odbyły się też koncerty solowe uczestników oraz prowadzących.
Podsumowując, festiwal dał okazję by nieodkryte wówczas talenty gminy Strzelno mogły się ujawnić i wystąpić publicznie. Najlepszym przykładem jest bez wątpienia pani Henryka Malewicz, która całe życie uczyła się sama grać na harmonijce, dopiero jednak na festiwalu odważyła się wystąpić publicznie i oczarować wszystkich.
Inicjatorami tego wydarzenia byli bez wątpienia Marta Buzow, Krzysztof Buzow oraz Agata Rozumek-Wybranowska.