Po drugiej stronie okna
“Lato w Teatrze” to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki niemu zrealizowaliśmy projekt “Po drugiej stronie okna”.
Jego celem jest przede wszystkim popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się ze szkoleń z zakresu pedagogiki teatru, artystyczno-edukacyjnych projektów oraz oczywiście z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży.
W aktualnej, 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.
O projekcie “Po drugiej stronie okna”
W trakcie dwóch tygodni półkolonii rozmawialiśmy z młodzieżą o rzeczywistości w której funkcjonują na co dzień. Jaka ona jest? Niewyróżniająca się i zwyczajna? Czy zaskakująca i kolorowa? Poprzez proponowane działania warsztatowe z różnych dziedzin sztuki pragnęliśmy pokazać młodzieży jak wielki drzemie w niej potencjał. Uczestnicy mieli do wyboru 4 grupy warsztatowe: teatralno-filmowe, muzyczne, scenograficzno-plastyczne i dziennikarsko-promocyjne. Zajęcia poprowadzili specjaliści i pasjonaci – zaproszeni do udziału w projekcie artyści, animatorzy kultury i pedagodzy.
Inspirowani książkami o „Alicji” Lewisa Carolla uczestnicy zastanawiali się, czy w naszym życiu możliwe jest otwarcie okna na świat? I co to właściwie oznacza? Lustro ze świata „Alicji w krainie czarów” i „Alicji po drugiej stronie lustra” zamieniliśmy na okno, by sprowokować do rozważań nad światem zewnętrznym i naszym wnętrzem. Pokazaliśmy młodzieży narzędzia pracy twórczej, ale to one decydowały, co wydarzy się na finale. Wspólnie wymyśliliśmy historię na zakończenie i stworzyliśmy scenariusz etiudy/spektaklu teatralnego, na którego premierę zaprosiliśmy mieszkańców Strzelna i okolic. Widowisko było jednym z wielu elementów festynu na zakończenie półkolonii, którzy uczestnicy samodzielnie zaprojektowali i przygotowali.
Interesowało nas konfrontowanie świata rzeczywistego ze światem wyobraźni. Czy często otwieramy nasze wewnętrzne okna? Czy i kiedy zapraszamy do naszego świata innych? Zderzając ze sobą światy po obydwu stronach okna i w rezultacie dyskutowaliśmy na temat normalności. Zastanawialiśmy się: co to są normy? Kto i dlaczego je ustala? Czym jest inność? Te same pytania stawialiśmy mieszkańcom Strzelna.
Program projektu “Lato w Teatrze – Po drugiej stronie okna”
Podczas akcji performatywnych działaliśmy w ładnych i brzydkich miejscach w przestrzeni miejskiej. Szukaliśmy w brzydocie piękna, a w pięknie brzydoty. Wspólnie pracowaliśmy nad wyzwoleniem pasji i pokazaniem jej innym.
W projekcie wzięło udział 35 osób w tym 5 osób ze spektrum autyzmu – podopiecznych Stowarzyszenia „Niebieskie Serducho” wraz z opiekunami.
Chociaż prace warsztatowe prowadzone były w czterech grupach warsztatowych, to wzajemnie się one uzupełniały i inspirowały. Były to warsztaty teatralno-filmowe, dziennikarsko-promocyjne, scenograficzno-plastyczne i muzyczne. Uczestnicy wybierali jedną lub więcej grup, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Podczas warsztatów teatralno-filmowych uczestnicy odkrywali siebie, swoje możliwości aktorskie. Pracowali nad wyrażaniem emocji.
Poznali różne techniki aktorskie, a także techniki pantomimy i teatr lalek. Stworzyli teatralny manifest młodego pokolenia. Nakręcili videoklip i w rezultacie poznali kolejne etapy jego realizacji, wymyślili scenariusz, stylistykę i choreografię.
Na warsztatach dziennikarsko-promocyjnych uczestnicy odkrywali wspólnie historie Strzelna. Dzięki nim lepiej poznaliśmy Strzelno i spoglądamy na nie z innej perspektywy. Zależało nam, by młodzież wybrała sposoby promocji, dlatego to oni sami wskazali nam najlepsze jej zdaniem sposoby na informowanie mieszkańców o swoich działaniach.
Grupa plastyczno-scenograficzna zaprojektowała oraz stworzyła oprawę scenograficzną i plastyczną działań happeningowych i finału. Były to między innymi okna z recyklingu pomalowane według koncepcji uczestników. Ustawiliśmy je w przestrzeni miejskiej na koniec półkolonii.
Droga do finału
W drodze do finału projektu “Po drugiej stronie okna” stworzyliśmy animacje poklatkowe opowiadające o tym, co daje nam radość oraz co sprawia, że jesteśmy smutni. Zaprojektowaliśmy plakaty i ulotki promujące wydarzenie finałowe. Na warsztatach muzycznych powstała oprawa dźwiękowa do działań finałowych. Uczestnicy poznali różne instrumenty. Bawili się muzyką i poznawali ukryty w sobie potencjał muzyczny. Podczas pokazu finałowego wykorzystaliśmy rożne, wypracowane oczywiście jeszcze w trakcie warsztatów działania artystyczne. Na zakończenie pokazaliśmy film animowany i teledysk, który stał się tłem/kontekstem działań teatralnych. Finał miał charakter festynu, oczywiście z elementami happeningowymi i performatywnymi, działaniami plastycznymi, pokazem etiud teatralnych i małym koncertem muzycznym.
Prezentacja finałowa odbyła się w przestrzeni miasta na naszym rynku. W rezultacie płyta rynku w ten dzień stała się bardzo tajemnicza, kolorowa oraz pełna uśmiechniętych twarzy uczestników i mieszkańców naszego miasta.
Był to bez wątpienia aktywny i przyjemny czas, zarówno dla organizatorów i wykładowców warsztatów jak i samych uczestników. Na zakończenie wszyscy dostali pamiątkowe dyplomy i upominki.
foto: Aleksandra Pachnik