Lato w teatrze 2023 – Sztuka Przetrwania Zabawy
Rok 2023 bez wątpienia będzie obfitował w kulturę, między innymi za sprawą takich projektów jak “Sztuka Przetrwania Zabawy”!
Brzmi dość enigmatycznie, prawda? Nie ma się czym przejmować, zaraz wszystko wyjaśnimy!
Sztuka Przetrwania Zabawy, czyli Lato w teatrze po raz 5 w Strzelnie
Cobyśmy na kłamców nie wyszli – powyższe zdanie nie jest do końca prawdziwe. Fakt – po raz piąty już będziemy realizatorami programu Lato w teatrze, aczkolwiek tym razem nasze półkolonie nie będą odbywać się w Strzelnie. Stanie się tak za sprawą naszego partnera w zbrodni – Stowarzyszenia Ecce Homo.
Dzięki ich uprzejmości, nasze półkolonie artystyczne będą mogły odbyć się w całości na terenie Stajni Łąkie oraz Domu Dziennego Pobytu w Łąkiem! Oczyma wyobraźni już jesteśmy na łonie natury, otoczeni pięknem przyrody, mając zaledwie “żabi skok” do okolicznego lasu czy też na dziką plażę. Warunki przesympatyczne, prawda?
Dwutygodniowe półkolonie artystyczne
Aczkolwiek samo miejsce nie jest kluczem do sukcesu. Dlatego też w ramach prowadzonych przez nas zajęć poruszymy wiele dziedzin sztuki i kultury, a także wpleciemy elementy metodyki harcerskiej. Pojawią się także elementy survivalowe, które wspomogą nas w eksploracji lasu!
Inspirowani takimi opowieściami jak “Ronja, córka zbójnika”, “Przewodnik prawdziwych tropicieli”, “Leśna szkoła dla każdego” czy też “Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie”, damy upust wewnętrznemu dziecku, które drzemie w każdym z nas.
Będziemy pracować warsztatowo, wykorzystując metody aktywne podczas następujących zajęć:
- Warsztaty leśno-teatralne,
- Warsztaty dźwiękowe,
- Warsztaty plastyczne,
- Warsztaty uważności na słowa,
- Warsztaty przyrodnicze
Wszystkie wyżej wspomniane zajęcia przeprowadzą nas przez proces, który wzmocni łagodną postawę uczestników, pełną empatii i szacunku komunikację oraz pozwoli nawiązać bliski kontakt z przyrodą. Ponadto, nasze wysiłki zademonstrujemy podczas spektaklu finałowego.
Sztuka Przetrwania Zabawy – informacje organizacyjne
Lato w teatrze to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W ramach projektu zgromadzimy 30-osobową grupę dzieci i młodzieży w wieku 8-14 lat (20 osób ze Strzelna i 10 osób z okolicznych wsi). O przyjęciu na półkolonie decydować będzie kolejność zgłoszeń – dostarczenie kompletu poprawnie wypełnionych dokumentów (regulamin + karta zgłoszeniowa) oraz artystyczna praca dziecka, wykonana samodzielnie, dowolną techniką. Temat pracy: Kto lub co pomaga mi w trudnych sytuacjach? Zgłoszenia przyjmowane są w siedzibie Domu Kultury w Strzelnie od 12.06.2023 w godzinach 8:00-16:00.
Regulamin oraz kartę zgłoszeniową można znaleźć tutaj.
OPIS PROGRAMU LATO W TEATRZE 2023
Lato w teatrze to ogólnopolski program wspierający samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe w tworzeniu młodym ludziom okazji do doświadczania teatru w miejscu, w którym żyją. Lato w teatrze bazuje na idei teatru jako formy spotkania. Program działa na rzecz rozwoju środowiska osób zajmujących się edukacją teatralną oraz animacją kulturalną i społeczną. Organizatorem programu jest Dział Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań związanych z pedagogiką teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
Konkurs grantowy pozwala wyłonić najciekawsze projekty dwutygodniowych wakacyjnych warsztatów o charakterze teatralnym dla dzieci i młodzieży. Realizowane projekty mają pokazać młodym ludziom, że teatr jest miejscem dla każdego – można w nim tworzyć, poznawać innych ludzi i odkrywać różnorodność otaczającego świata. Spośród zgłoszeń, wybrane zostają te, które wykorzystują metody twórcze do rozwijania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, pozwalają im odkrywać i wykorzystywać swój potencjał i dzielić się z publicznością własnym przekazem. Projekty realizują zespoły, które dbają o podmiotowe traktowanie młodych ludzi oraz czuwają nad przebiegiem procesu grupowego – i nie zapominają, że przy tym wszystkim, można się dobrze bawić!
W aktualnej 16. edycji programu dofinansowanie otrzymało 36 ośrodków z całej Polski – 20 organizacji pozarządowych i 16 samorządowych instytucji kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie w ramach niego w 2023 roku przyznano 6 ośrodkom.
Więcej informacji na temat programu na:
www.facebook.com/programLatowteatrze
LATO W TEATRZE 2023 organizują:
W ramach modułu LATO W TEATRZE+
Dom Kultury w Strzelnie+Stowarzyszenie “Ecce Homo”
Fundacja KONTRA/BANDA+Fundacja #wszystkierodzajeteatru
Fundacja Teatr Latarnia+Fundacja Teatr Łątek
Stowarzyszenie Kultury Niefizycznej+Stowarzyszenie Rodziców TU
Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum”+Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu+Chełmiński Dom Kultury
W ramach modułu LATO W TEATRZE
Babiogórskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Sportu TKALNIA w Kietrzu, Dom Kultury “Krzemień” w Szczecinie, Fundacja „Kocham Dębniki”, Fundacja “Pracownia Inspiracji Społecznych”, Fundacja “Teatr Układ Formalny”, Fundacja Hydro-polis, Fundacja Inexkult, Fundacja Jak Drzewiej Bywało, Fundacja Plenerownia, Fundacja Przepływy, Fundacja Strefa Dorastania, Fundacja Zamek Bełżyce, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Koło Gospodyń Wiejskich “Urzeczanki” we wsi Coniew, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Słupski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kotlina Sztuki, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego, Stowarzyszenie Widzów Gorzowskiego Teatru, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Ósmego Dnia, Towarzystwo Miłośników Ponikwi.