MiastoGra, czyli artystyczny spacer z jegomościem w kapeluszu
MiastoGra to międzypokoleniowy artystyczny projekt Domu Kultury w Strzelnie bazujący na potencjale muzycznym Strzelna i regionu. W czasie jego trwania zrealizujemy liczne animacje społeczne i warsztaty artystyczno-edukacyjne łączące dziedziny sztuki.
Efektem projektu będą: dwa koncerty, edukacyjna ścieżka sensoryczna łącząca muzykę z opowieściami o Strzelnie oraz aplikacja mobilna z kodami QR. Włączymy chętne osoby w nasze działania i z wami tworzyć nasz projekt, spotykając się z Wami również online.
Stworzymy historię Strzelna opowiedzianą przez mieszkańców. Zbierzemy zwyczajne i niezwyczajne historie mieszkańców dotyczące miejsca ich zamieszkania, opowiadające historię domu w którym mieszkają, miejsca w którym pracowali, lub wydarzenia w którym będą brali udział. Dzięki tym historiom stworzymy mapę Strzelna z miejscami ciekawymi do odwiedzenia. Młodzież i dzieci, z pomocą dorosłych, wykonają piosenki na podstawie owych opowieści. Piosenki wykorzystamy do stworzenia multimedialnej ścieżki sensorycznej.
Zachęcamy mieszkańców do włączenia się w poszukiwanie ciekawych miejsc w Strzelnie, które mogą stać się miejscem naszych działań – koncertów, spotkań i warsztatów. Prosimy również w wskazanie miejsc, w których powstaną rzeźby muzyczne i odbędą się małe koncerty.
W ramach naszego projektu będziemy spotykać się podczas różnych wydarzeń, przed nami:
„MiastoGra – czyli niestandardowe działania animacyjne w przestrzeni miejskiej włączające mieszkańców w proces zadania”
Polegają one na zaskakujących działaniach muzycznych, happeningowych i performatywnych otwierających na włącznie się w kulturę i w proces twórczy. Chcemy tym pokazać, że w każdym miejscu możemy działać kulturalnie, że każde miejsce ma potencjał. Zapytamy o wasz stosunek do naszego miasta i co w nim jest interesującego. Co trzeba zrobić, by stało się jeszcze bardziej atrakcyjne?
Warsztaty ceramiczne „MiastoGra na kaflach – przybij piątkę”
Będą one prowadziły do stworzenia edukacyjnej ścieżki sensorycznej. Na podstawie wcześniej przygotowanych przez was projektów, bazujących na dziedzictwie romańskim Strzelna, wykonacie z gliny dziesięć kafli ceramicznych. Kafle te przedstawiać będą wyobrażenia cnót lub przywar z piaskowcowych kolumn romańskich ze Strzelna, elementy zdobnicze z rotundy św. Prokopa lub też inne ciekawe elementy nawiązujące do dziedzictwa architektonicznego Strzelna. Na każdej płycie umieścimy odcisk dłoni, w której po wypaleniu zostaną umieszczone czujniki sensoryczne. Kafle zainstalujemy na wskazanych przez was budynkach w mieście. Będą one połączone z elektronicznym systemem, dzięki któremu przechodzień po przyłożeniu dłoni do kafla usłyszy muzykę lub krótką historię z dziejów miasta i jego mieszkańców. Historie oraz muzyka zgromadzone zostaną dzięki działaniom międzypokoleniowym i spisane przez młodzież podczas warsztatów MiastoGra na mapie kulturowej Strzelna.
Zapraszamy, żebyście na stronie FB Domu Kultury w Strzelnie zapoznali się ze sztuką romańską Strzelna i okolic oraz zaprojektowali dla nas płyty do ścieżki sensorycznej. Prosimy również o wskazanie miejsc waszym zdaniem najważniejszych w mieście, przy których miałyby pojawić się płyty.
„MiastoGra na mapie kulturowej Strzelna”
Projekt plastyczno-techniczny mający na celu stworzenie kulturowej mapy miasta. Na dużej powierzchni stworzymy plan miasta, na którym naniesiemy miejsca ważne ze względów kulturowych dla społeczności lokalnej tj. zabytki, warsztaty rzemieślnicze, które miały znaczenie dla rozwoju miasta, miejsca związane z ludźmi sztuki i nauki zamieszkałymi w Strzelnie, miejsca ważne ze względów emocjonalnych dla społeczności. Umieścimy tam również stare i aktualne fotografie oraz krótkie informacje dotyczące tych miejsc. Młodzież zgromadzona w tym działaniu będzie zbierze historie mieszkańców Strzelna dotyczące historii miasta, ciekawych wydarzeń, ludzi i ciekawostek. Pozna także historię lokalną regionu i ciekawostki z nią związane. Zapozna się z materiałami dotyczącymi ciekawych ludzi mieszkającymi w regionie. Zebrane historie posłużą do przygotowania tekstów i piosenek do kafli na edukacyjnej ścieżce sensorycznej i do towarzyszącej zadaniu aplikacji mobilnej.
Zapraszamy do poszukiwania historii rodzinnych, sąsiedzkich, wydarzeń z życia naszych znajomych oraz ciekawych zdjęć. Wszystkie historie prosimy spisywać lub nagrywać i przesyłać do Domu Kultury w Strzelnie.
„MiastoGra i rapuje historie z jegomościem w kapeluszu”
Młodzież w oparciu o zebrane historie „MiastoGra na mapie kulturowej Strzelna” napisze tekst do muzyki lokalnych kompozytorów – Piotra Barczaka, Krzysztofa Buzowa i zaproszonych gości. Warsztaty będą poświęcone pisaniu słów do piosenki w stylu hip-hop. Pokaz hip-hopowy zostanie wykonany przez uczestników na koncercie letnim i finałowym. Nagramy go również w profesjonalnym studio muzycznym i umieścimy w kaflach ścieżki sensorycznej „MiastoGra – przybij piątkę”. Nagranie w studio będzie kolejną okazją edukacyjną dla uczestników. Dowiedzą się oni, jak powinno się przygotować do nagrania, jaką multidyscyplinarną wiedzę trzeba posiadać, aby być inżynierem w studiu nagraniowym.
Zapraszamy na warsztaty online, gdzie nauczymy się układać teksty, dobierać odpowiednio słowa, tak żeby z historii mieszkańców Strzelna powstały piosenki. Osoby zakwalifikowane do grupy wezmą również w późniejszym czasie udział w warsztatach w Domu Kultury.
„MiastoGra na recyklingu z jegomościem w kapeluszu – Społeczno-Artystyczny Eksperyment Muzyczny”
Działania kierujemy do społeczności zamieszkałej w gminie Strzelno, która wyrazi chęć wzięcia udziału lub wolontariatu w projekcie techniczno-plastyczno-muzycznym. Stworzymy instrumenty i rzeźby muzyczne. Instrumenty i rzeźby wykonamy głównie z przedmiotów użytkowych, niepotrzebnych już w gospodarstwach domowych. Działania pokażą społeczności, że muzyka jest absolutnie wszędzie, jest nieodzowna częścią naszego życia. Postaramy się zainspirować odbiorców do odnalezienia codziennych przedmiotów i kreacji nowych instrumentów. Warsztaty zachęcą ich do muzykowania oraz pobudzą ich wyobraźnię i kreatywność. Zajęcia poprowadzi Paweł Romańczuk z grupy artystycznej MAŁE INSTRUMENTY.
Podczas warsztatów powstaną instrumenty sceniczne z recyklingu, które będą prezentowane na koncercie półfinałowym i finałowym. Zagrają na nich ich twórcy oraz inne osoby, które wyrażą taką chęć. Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się rozróżniać rodzaje instrumentów (wiedza ogólna) i poznają zasady ich działania (fizyka), konstrukcję instrumentów (fizyka, technika). Dowiedzą się także jak skonstruować podobny instrument z przedmiotów recyklingowych.
Warsztaty, na których powstaną rzeźby, skierowane będą do wszystkich grup wiekowych i mają na celu stworzenie różnorodnych obiektów muzycznych. Obiekty te rozmieścimy w miejscach publicznych Strzelna. Będą miały charakter edukacyjny, gdyż będą uczyć, jak powstaje dźwięk, jakie są mechanizmy poszczególnych instrumentów muzycznych. Każdy obiekt będzie posiadać krótki opis i zostanie umieszczony w przestrzeni publicznej Strzelna. Powstanie także muzyczny plac zabaw. Warsztaty będą okazją do międzypokoleniowej współpracy, gdyż w naszej drużynie będziemy potrzebować projektantów (dzieci, młodzież, seniorzy), konstruktorów (osoby w wieku produkcyjnym, seniorzy), grupy grającej (dzieci, młodzież, seniorzy). Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyć instrumenty, które będą same grały przy pomocy sił natury. Jednakże będzie też możliwość grania na nich oraz doświadczenia przyjemności i benefitów wynikających z muzykowania.
Zachęcamy do zbierania surowców wtórnych. Do zrobienia instrumentów możemy użyć prawie wszystkiego.
„MiastoGra rozrywkę z jegomościem w kapeluszu – warsztaty muzyki rozrywkowej”
Spotkania edukacyjne dotyczące muzyki rozrywkowej, podczas których uczestnicy zdobędą wiedzę na temat podstawowych zasadach funkcjonowania zespołu. Omawiane będzie: w jaki sposób przygotować się do prób, jak ustawić zespół, jak ćwiczyć efektywnie i prezentować się na scenie. Utwory przygotowane podczas warsztatów zaprezentujemy podczas półfinałowego i finałowego koncertu.
Ponadto, jesienią 2020 utwory te nagramy w studio muzycznym i umieścimy na kaflu edukacyjnej ścieżki sensorycznej MiastoGra na kaflach – przybij piątkę.
„MiastoGra cosplay z jegomościem w kapeluszu – warsztaty cosplay”
To letnia propozycja warsztatów skierowanych głównie do młodzieży. Będą miały na celu edukację i podnoszenie świadomości społecznej na temat zawodów ściśle połączonych z kulturą, tj. makijażysta, kostiumolog, wizażysta, krawiec, projektant. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą wiedzę dotyczącą układania peruk, makijażu scenicznego, sztuki szycia kostiumów. Zajęcia będą się odbywały w Domu Kultury w Strzelnie. Stworzone przez grupę warsztatową kreacje zaprezentowane będą podczas pokazu na koncercie finałowym w grudniu.
„MiastoGra w bramach i nie tylko – koncerty uliczne”
Cykliczne koncerty muzyczne poświęconej szerokotorowej tematyce muzycznej, które są kierowane do wszystkich grup społecznych Strzelna i Inowrocławia, również tych, którzy często spotykają się z utrudnionym dostępem do kultury. Koncerty odbędą się w bramach starych kamienic i na podwórkach. Zaprosimy do współpracy profesjonalne zespoły lokalne m.in.: Zespół Poturba (Strzelno), Zespół Ave (Inowrocław), zespoły i wykonawcy działający przy Domu Kultury w Strzelnie, mieszkańcy miasta, którzy wyraża potrzebę wspólnego muzykowania.
Prosimy mieszkańców Strzelna o wskazywanie miejsc w których chcieliby przygotować z nami wspólnie koncerty.
Na zakończenie
Przed nami również dwa duże koncerty. Pierwszy – letni – odbędzie się na rynku w Strzelnie, centralnym miejscu miasta.
Podczas barwnego wydarzenia, łączącego różnorodną muzykę z wieloma dziedzinami sztuki, wystąpią uczestnicy warsztatów muzycznych. Podzielą się oni z publicznością zdobytymi umiejętnościami i wiedzą podczas dotychczasowych działań. Zespół rozrywkowy również zaprezentuje swoje utwory, których nauczy się podczas warsztatów. Zespół recyklingowy zaprezentuje rytmy kujawskie i ludowe. Raperzy zaprezentują co najmniej jeden utwór w stylu rap, do muzyki lokalnego kompozytora, dzięki czemu będą promować zasoby kulturowe regionu.
Podczas koncertu wystąpią wolontariusze, a tym samym organizatorzy z grupy MiastoGra Cosplay. Zaprezentują swoje stroje, makijaże, image, oraz opowiedzą i zachęcą do brania udziału w ich działaniu letnim. W całodniowej celebracji muzyki wystąpią również zespoły ze Strzelna i okolic.
W grudniu zaprosimy na „Wielki finał MiastoGra z jegomościem w kapeluszu”. Będzie to dwudniowe spotkanie połączone z wernisażem, koncertem i spotkaniami.
Działanie ma na celu promowanie aktywności kulturalnej i zaprezentowanie wszystkich uczestników wydarzenia, którzy brali udział w pracy twórczej podczas “MiastoGra”. Chcemy otworzyć progi Domu Kultury w Strzelnie dla wszystkich mieszkańców, zaprosić ich do siebie.
Wernisaż będzie celebracją dzieł sztuki powstałych podczas działań zadania „MiastoGra z jegomościem w kapeluszu”. Inauguracja wernisażu i główna jego część będzie w Domu Kultury w Strzelnie, który będzie otwarty cały dzień. Wernisaż będzie połączony z pokazem świateł.
Podczas koncertu wystąpią uczestnicy wszystkich warsztatów muzycznych, twórcy muzyki do edukacyjnej ścieżki sensorycznej oraz animatorzy i muzycy z Domu Kultury w Strzelnie. Na scenie pojawią się także specjalni goście. Zaprezentują wszystkie piosenki, których nauczyli się podczas trwania warsztatów. Uczestnicy zaprezentują także niektóre utwory, które zostały skomponowane i nagrane podczas projektu na kafle muzyczne i rzeźby muzyczne.
Na koncert zaprosimy także rozmaitych gości, przedstawicieli instytucji kulturalno-edukacyjnych, artystów, twórców polskich i zagranicznych, którzy wezmą udział w spotkaniu.
Dom Kultury w Strzelnie otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna. Wniosek Domu Kultury uplasował się w pierwszej dziesiątce najlepiej ocenionych projektów w całej Polsce.
Koncert finałowy!
Po prawie rocznej pracy zachęcamy wszystkich, widzów oraz osoby czynnie zaangażowane w projekt do zobaczenia efektów końcowych naszego projektu!