Ty była łąka
„Tu była łąka” – inicjatywa którą zrealizowaliśmy z dwoma mieszkańcami Strzelna, doświadczonymi pedagogami i artystami. Inicjatywa była niewątpliwym protestem przeciw nadmiernej urbanizacji, rozrastaniu się miast i odwracaniu się od przyrody. Z pomocą inicjatywy bez wątpienia pokazaliśmy, że wszystkie miejsca w przestrzeni naszego miasta były kiedyś łąką. Godnym uwagi jest fakt, że spory wkład w organizację wydarzenia miała młodzież pochodząca ze Strzelna i okolicznych wsi. Skupiliśmy się na wspólnym, kreatywnym celu, pomogliśmy im wyzwolić w sobie inicjatywę artystyczną oraz wyedukowaliśmy ich ekologicznie.
Wydarzenie składało się z części warsztatowej oraz happeningu. Podczas warsztatów młodzież miała samodzielnie stworzyć projekt „łąki” oraz przygotować jej roślinność. Roślinność ta oczywiście była wykonana z materiałów, którą można było później poddać recyklingowi. W czasie trwania akcji happeningowej na rynku miejskim w Strzelnie młodzież tworzyła „łąkę” poprzez sadzenie przygotowanych wcześniej „roślin”. Połączyliśmy to z piknikiem oraz aktem destrukcji przyrody. Pikniki zaplanowaliśmy na soboty w godzinach przedpołudniowych, gdy w mieście jest najwięcej ludzi. W czasie pikniku młodzież w eleganckich strojach zapraszała przechodniów do zajęcia miejsca na przygotowanym kocu, poczęstowaniem się ciastem oraz napojami. Poczęstunek był przerywany przez młodzież przebraną za robotników, którzy niszczyli przygotowaną „łąkę” oraz przeganiali piknikowiczów.
“Tu była łąka” – organizatorzy i terminy
Nad prawidłowym przebiegiem projektu „Tu była łąka” czuwała dwójka opiekunów – Agnieszka Krawczyk oraz Stanisław Lewandowski. Są to nauczyciele z wieloletnim stażem pracy, którzy w ramach swych zainteresowań artystycznych oraz obowiązków stworzyli wiele przedstawień. Biorą także aktywny udział w projektach międzynarodowych. Za przygotowanie materiałów do scenografii odpowiedzialna była młodzież ze Strzelna i okolic. Byli oni także odpowiedzialni za przebieg happeningu.
Projekt skierowaliśmy do grupy młodzieży, która czuje potrzebę aktywnego udziału we wszelkich działaniach artystycznych. Wzięcie udziału wydarzeniu ponadszkolnym bezsprzecznie uczy młodzież aktywności społecznej i pewnego rodzaju otwartości.
Na zakończenie – warsztatową część inicjatywy „Tu była łąka” realizowaliśmy od 05.09. Wtedy to młodzież z okolicznych szkół przygotowywała elementy do dekoracji strzeleńskiego rynku. Happeningi zaplanowaliśmy na dwie pierwsze soboty października, 03.10 oraz 10.10.